OKULÖNCESİ-ETKİNLİK-PAYLAŞIM
YÜCE ATATÜRK, İnsanlığa ışık ve hayat kaynağı olmaya devam eden bir güneş gibi yolumuzu aydınlattıkça ne senden vazgeçeriz, ne eserinden.............
16 Eyl 2018
11 Eki 2013
Neşeli Kurbanlıklarımız :)
9 Eki 2013
YENİ PROGRAMIN EN SON HALİ...
Arkadaşlar geçen hafta Ankara da yeni programın tanıtım seminerine katıldım. Programı hazırlayan Gelengül HAKTANIR ve diğer hocalardan proramın özelliklerini dinledik özümsedim ve döndüm :) Talim Terbiye Kurulunun sayfasına yeni program ve ekler koyulacaktı ancak hala güncellenmemiş seminerde verilen program ve ekleri paylaşıyorum sizlerle. Linke tıklayarak Drivema ulşacaksınız sayfaya bir kez tıklayınca büyüyecek, sağ altta aç ın yanında ok çıkacak (indir) onunla indirebilirsiniz.
YENİ PROGRAM İNDİR
Programda bir çok değişiklik var, eski planlarınızı siliniz... Etkinliklerinizi oluştururken "Dikkat edilmesi gereken noktalar ve Önerilen etkinlikler" bölümlerini almıyoruz, kalkmıştır.
deniz-yasemen
YENİ PROGRAM İNDİR
Programda bir çok değişiklik var, eski planlarınızı siliniz... Etkinliklerinizi oluştururken "Dikkat edilmesi gereken noktalar ve Önerilen etkinlikler" bölümlerini almıyoruz, kalkmıştır.
deniz-yasemen
22 Ağu 2013
Yeni program herkes için bir muamma oldu...Niyetim bu yaz örnek etkinlik planları yaparak burada yayımlamaktı ama tatilin cazibesine kapılınca amacımı gerçekleştiremedim.. seminer zamanında yaptığım bir kaç plandan birini bi nebze işinize yarar diye yayınlıyorum... planlarınızı şablon içerisinde yada bu şekilde düz yazı olarak hazırlayabilirsiniz..
Balıklar Nerede?
Etkinlik Türü: Oyun-Müzik (Bütünleştirilmiş Büyük Grup
Etkinlik)
Yaş Grubu : 48
– 60 Ay
KAZANIMLAR
VE GÖSTERGELERİ
Bilişsel Gelişim:
Kazanım 4. Nesneleri sayar. (Göstergeleri: İleriye/geriye doğru birer birer ritmik sayar.
Saydığı nesnelerin kaç tane olduğunu söyler.
Kazanım 5. Nesne ya
da varlıkları gözlemler. (Göstergeleri: Nesne/varlığın adını, rengini yapıldığı malzemeyi ve kullanım
amaçlarını söyler.)
Motor Gelişim:Kazanım
3. Nesne kontrolü gerektiren hareketleri yapar. (Göstergeleri: Bireysel ve eşli olarak nesneleri kontrol eder
Kazanım 5. Müzik ve ritim eşliğinde hareket eder. (Göstergeleri: Müzik ve ritim eşliğinde
dans eder.
ÖĞRENME SÜRECİ
• Çocuklara
güzel güneşli bir günde olduğumuz ve balık tutmaya gidileceği, nerede balık
bulabileceğimiz, nasıl giyinmemiz gerektiği ve yanımıza neler almamız gerektiği
sorularak konuşulur.
• Çocuklara
oyunda kullanacağımız materyaller gösterilir tanıtılır; içinde ataş olan renkli
küçük karton balıklar, mıknatıs bağlanmış olta, her çocuk kendine bir olta ve
bir kova alır.
• Göl
kenarına doğru yürünür kayalara oturulacağı söylenir bunun için sandalye
kullanılır.
• Balıklar
ortaya serpiştirilir.Suya düşmemeye dikkat edilerek balık yakalamaları istenir.
• Oltanın
ucundaki mıknatıslı kısmı, balıktaki ataşlı bölgeye denk getirerek balıklar
yakalanarak kovaya doldurulur.
• Oyun
bitiminde her çocuk kovasındaki balıkları sayar
• Çocuklara
kaç tane yakaladığını kovasında hangi renk balıklar olduğu konuşulur. En çok
balık yakalayanlar alkışlanır.
• Balık
kovalarını alarak balıklar şarkısının ritmine uygun adımlarla dans edilir.
Materyaller :
Renkli karton balıklar, mıknatıslı
sopa(olta), sandalye, kova, bilgisayar-müzik
Sözcükler ve Kavramlar :
Olta, misina, mıknatıs, ataş, göl
DİKKAT EDİLMESİ
GEREKEN NOKTALAR
·
Balıklar öğretmen tarafından önceden
hazırlanmalıdır.
- Balık yakalarken oltaların karışmaması için oturma mesafesi uygun olmalı.
- Balıkların sayısı çocukların sayısına göre yeterli miktarda olmalı.
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
ÖNERİLEN DİĞER ETKİNLİKLER
|
·
Oyun hamuru ile balık yapılabilir.
·
Birlikte ilave balık yapılabilir.
·
Kartondan balık yapılarak pullarla süslenebilir.
·
Sınıfta beslemeleri için balık alınabilir.
·
Balık ve balık yakalamayla ilgili pantomim
yapılabilir.
DEĞERLENDİRME
·
Balık tutmaya giderken ne gibi hazırlıklar
yaptık başka neler yapabiliriz?
·
Nerelerde balık tutulur?
·
Balıkçı olduğunuzda neler hissettiniz?
·
Balıklar yakalandığında konuşabilseydi size
neler söylerdi?
·
Kaç tane balık yakaladın?
·
En çok balığı kim yakaladı?
·
Evde balık besleyen var mı? Bakımı için neler
yapıyorsun?
·
Başka nerelerde balık görebiliriz?
AİLE KATILIMI: Çocukları ile birlikte petshopa
giderek balıkları incelemeleri istenir. (Balık pazarına gitmeleri birlikte balık pişirmeleri alınabilir )
UYARLAMA
Sınıfta Bedensel Engeli Olan Bir Çocuk Varsa;
Bedensel
engeli olan çocuk için tekerlekli sandalyesi rahat edebileceği şekilde
yerleştirilir, balıklar uzanabileceği mesafeye yaklaştırılır.
Hava Grafiği
Yıl içinde başlayıp sene sonunda bitirebildim :)) metre hesabı ki daha ucuza geliyor aldığım keçelerden yaptım.. Biraz oyalıyor ama rengarenk olması çocukların ilgisini çekti.. havanın durumuna göre çocuk tarafından değiştirilen şeklin ve grafiğin arkasına mıknatıs yapıştırdım ( yönlerine dikkat ediniz) Yağmurlu hava için gri bulut hazırladım.. beğendi iseniz kolay gelsin :)))
deniz-yasemen
13 Nis 2013
2 Nis 2013
Balık tutma
Oltalar ellerde dereden balık yakalıyoruz...Çocuklarla birlikte iki balığın arasına ataç koyarak yapıştırdık...İpin ucuna mıknatıs yapıştırarak sopaya bağladık balık yakalamaya başladık, tutukları balıkları sayarak en çok tutanları alkışladık...
Kirpi- Kelebek- Akvaryum etkinliğimiz
Çocuklar ellerini suluboya ile boyayarak kağıda baskılarını çıkarıp kuruyunca kestiler... Kirpinin üzerine kestikleri el kalıplarını yapıştırıp ağız ve yüz çizerek tamamladılar.
Daha önce yaptırdığım poşet ile kelebek çalışmasına gövde ve pipetler ekledim....
Yeni çizdiğim akvaryum çalışmamız, balıklar boyanıp kesilerek yapıştırıldı...
deniz-yasemen
Daha önce yaptırdığım poşet ile kelebek çalışmasına gövde ve pipetler ekledim....
Yeni çizdiğim akvaryum çalışmamız, balıklar boyanıp kesilerek yapıştırıldı...
deniz-yasemen
Buzdolabı poşeti ile kaplumbağa çalışması
Güzel bir kaplumbağa kalıbı çıkardıktan sonra çocuklar buzdolabı poşetinin içine renkli grapon kağıtları sıkıp yuvarlaklar yaparak doldurdular, poşeti kaplumbağa mızın sırtına tel zımba ile tutturdum, çocuklar keçeli kalem ile yüzünü ve ayaklarını çizerek tamamladılar.
Bunu da eti puf kabı ile benzer bir çalışmadan geliştirerek örnek olarak yaptım ama çocuklarla üstteki kaplumbağa çalışmasını yaptık...
deniz-yasemen
Devamı için tıklayın
anaokulu faaliyet,
anaokulu sanat etkinliği,
anasınıfı sanat etkinlik,
Artık materyal,
Hayvanlarla ilgili etkinlikler,
İlkbahar- Bitkiler,
Kağıt işleri,
kağıt kesme işleri
Kağıt bardaktan çiçek yapımı
Kağıt bardak şeritler halinde kesilerek ortası grapon kağıdı ile dolduruldu kağıda yapıştırıldı.Resimlerle tamamlandı.
6 Mar 2013
Mısır patlağı çiçek
Çiçekleri yapmak için, Toffe mısır patlaklarını ortadan kesip hafif ıslatarak yapıştırdık..
deniz-yasemen
Aşçı Şapkamız
9 Oca 2013
MEVSİM GRAFİĞİ
Bu yıl sınıfımda kullanacağım mevsim grafiğimi paylaşmak istiyorum sizinle. Renkler ve resimler kullanılan temalar okulöncesi çocuğunun ilgisi çekebilecek nitelikte..(resimleri eski ünite broşürlerinden kestim)
Fil ve Top
Koridor için hazırladığım, renk ve şekil kavramlarının bir arada kullanıldığı fil ve topları çalışmam...
deniz-yasemen
Kaydol:
Kayıtlar (Atom)